Laserowe usuwanie kamieni u dzieci

Jak przebiega laserowe usuwanie kamieni nerkowych u dzieci?

operacja laserowa

Operacja laserowa małych pacjentów

Kamienie nerkowe u dzieci stanowią poważny problem zdrowotny. Jest to dolegliwość, która występuje zdecydowanie częściej u dorosłych, ale nie omija także najmłodszych. Jak każda choroba, także i ta wymaga skutecznego leczenia. Na szczęście coraz powszechniejsza staje się operacja laserowa, uznawana też za jedną z najbezpieczniejszych. Laserowe usuwanie kamieni jest skuteczne i mniej obciążające dla małego pacjenta. Chodzi tu nie tylko o obciążenie fizyczne, ale także stres towarzyszący takiej sytuacji.

Czym są kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe, to twarde złogi, które formują się w nerkach. Sprzyjającymi warunkami do ich powstawania jest nadmiar soli mineralnych i innych substancji gromadzących się w moczu. Mogą mieć różne rozmiary - od ziarenka piasku, do wielkości golfowej piłki. Tak samo jak u dorosłych, tak u dzieci kamienie nerkowe mogą powodować ból i dyskomfort. Nieleczone mogą także w niektórych przypadkach prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Problemem w przypadku małych pacjentów bywa trafna diagnoza. Nie każde dziecko jest bowiem w stanie dokładnie określić rodzaj swoich dolegliwości. Rodzice także często nie biorą pod uwagę możliwości pojawienia się kamieni nerkowych u swoich pociech w tak młodym wieku. Predyspozycje genetyczne mogą być pewną podpowiedzią, ale coraz częściej problemem jest zła dieta dziecka. Zdecydowanie lepiej przeciwdziałać powstawaniu kamieni nerkowych, eliminując z diety dziecka elementy mogące przyczyniać się do powstawania złogów. Najczęściej jednak w momencie pojawienia się objawów jest za późno i konieczne jest laserowe rozbijanie kamieni lub operacja klasyczna.

Jak przebiega laserowe usuwanie kamieni nerkowych?

Litotrypsja laserowa, to inaczej laserowe rozbijanie kamieni nerkowych. W ramach tej procedury lekarz używa specjalnego narzędzia z cienkim włóknem laserowym. Wprowadza je do układu moczowego, a laser emituje fale energii rozbijające kamień na drobniejsze kawałki. Pozostałości kamieni pacjent wydala naturalnie z moczem.

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych operacja laserowa jest skutecznym sposobem leczenia. Klasyczna operacja z użyciem skalpela może powodować liczne powikłania. Brak konieczności cięć chirurgicznych minimalizuje natomiast ryzyko infekcji i skraca czas rekonwalescencji.

Po procedurze dziecko może odczuwać lekki dyskomfort lub ból. Zazwyczaj przez ten okres podaje się leki przeciwbólowe. Kilka dni po zabiegu dziecko najczęściej wraca do swoich zwykłych aktywności, a żadna rehabilitacja dzieci nie jest konieczna.

operacja laserowalaserowe usuwanie kamienikamienie nerkowelaserowe rozbijanie kamienilaserowe rozbijanie kamieni nerkowychrehabilitacja dzieci